Explanation Units Unit Cost Total Cost Date 1,863 $9 June 1 Inventory 207 Purchases 12 637 10 6,370.
Explanation Units Unit Cost Total Cost Date 1,863 $9 June 1 Inventory 207 Purchases 12 637 10 6,370 23 Purchases 4,128 344 12 30 Inventory 396 (a1) You answer is correct. Calculate weighted-average unit cost. (Round answers to 3 decimal places, e.g. 5.125.) Weighted average unit cost 10.405 Click if you would like to Show Work for this question: Open Show Work SHOW SOLUTION SHOW ANSWER LINK TO TEXT VIDEO: SKILL-BUILDING VIDEO: SIMILAR PROBLEM By accessing this Question Assistance, you will learn while you earn points based on the Point Potential Policy set by your instructor. (a2) Compute the cost of the ending inventory and the cost of goods sold under FIF LIF and a (Round answers to o decimal places, e.g. 125.) Average-cost IFO LIFO The cost of the ending inventory $L The cost of goods sold Click if you would like to show Work for this guestion Open Show Work
Show transcribed image text
Calculate weighted-average unit cost. Weighted-average unit cost $ 10.405 By accessing this Question Assistance, you will learn while you earn points based on the Point Potential Policy set by your instructor. Compute the cost of the ending inventory and the cost of goods sold under FIFO, LIFO, and average-cost.